Venus

Acidobázická rovnováha

Aby sme si mohli lepšie predstaviť čo to ABR je , uvediem príklad: jedna molekula glukózy sa pri spaľovaní rozloží na dve molekuly kyseliny mliečnej. Inými slovami, keď chceme mať dostatok energioe, musíme počítať s tvorbou kyseliny v organizme.

Pokiaľ máme výborné trávenie, zdravé ľadviny, správne dýchame, máme dostatok aktívnych minerálov vrátane vápniku, náš organizmus dokáže udržať normále pH (pH v krvi je vždy 7,34). Je tomu tak preto. Lebo pH v krvi stráži hemoglobin s tromi ďalšími strážcami pH (carbonátny, fosfátny a proteinový bufer). Vnútorné orgány už tak dobre chránené nie sú. Ale pre ich dokonalú regeneráciu musí organizmus likvidovať kyslý odpad a udržať pH do 7,0.

Je teória, ktorá tvrdí že veľa patogénnych zmien v organizme spôsobuje lokálne prehrievanie – zápalové procesy horúci uzol štítnej žľazy. Podľa tejto teórie prebytok kyselín v tkanivách zvyšuje ich vnútornú teplotu, ktorá podporuje ďalšie ukladanie kyslého odpadu.

Pokúsme sa porovnať moderné a staroveké pohľady na ABR.

Starý Egypt: V znečistenom organizme vzniká najprv „biela“ potom „žltá“ a nakoniec „šedá“ pleseň.

Moderná medicína:

- trvalé zníženie pH medzi 5,8-6,00 zvyšuje výskyt ochorení kĺbov (biela pleseň)

- pH medzi 5,5-5,8 zvyšuje riziko arterosklerózy (žltá pleseň)

- Zníženie pH  na 5,0-5.5 výrazne zvyšuje riziko

- onkologického ochorenia (šedá pleseň)

Za sedem rokov bolo na Kalifornskej univerzite  vyšetrených 9.000 žien. Z výsledkov vyplynulo, že zvýšená kyslosť  v organizme spôsobuje krehnutie kostí a takmer všetky problémy žien stredného veku je nevyrovnané stravovanie. Jediná možnosť ktorú má organizmus je odbúrať vápnik potrebný k udržaniu ABR z kostí.
Moderné klinické a laboratórne vyšetrenia u ľudí s nízkym pH preukázyli zvýšený výskyt:
Ochorení kardiovaskulárneho systému

Zvyšovaniu váhy a výskyt cukrovky

Ochorenie obličiek a močového mechúra

Oslabenie imunity

Zvýšenie škodlivého účinku voľných radikálov, ktoré môžu spôsobiť poruchu ontogenézy.

Ako si organizmus udržuje úroveň pH.

Kyseliny sa v tele neutralizujú v dvanástorníku pomocou žlče a enzýmov pankreasu. Prekyslený odpad je vylučovaný pľúcami, obličkami a pokožkou.

Organizmus neutralizuje kyselinu aj pomocou minerálov (vápnik, magnézium, draslík, sodík)

Nespracované kyseliny sa hromadia v tkanivách, hlavne svaloch.  

Ak ste pri meraní pH (lakmusový papierik ) zistili zvýšené hodnoty acidózy, je nutné upriamiť pozornosť na stravovanie. Prijatie doporučení nám pomôže upraviť ABR a následne zabrániť poškodzovaniu vášho organizmu.

Na dosiahnutie správnych hodnôt pH musí byť pomer kyselinotvornej a zásadotvornej potravy v pomere 4:1. Dôležitým faktorom je aj pravidelnosť stravovanie a množstvo potravy v striedmejších dávkach.

V krajinách s rozvinutou ekonomikou je obtiažne dodržovať správnu úroveň pH v stravovaní a to hlavne pre chemizáciu potravín (použitie dochucovadiel farbív konzervačných látok…).

Z uvedeného môžeme predpokladať, že ani ten najsprávnejší výber stravy alebo liečivých bylín nebude dostatočne efektívny bez použitia enterosorbentov. Enterosorbert Sanogel je určitou formou kremíku, ktorý je blízky uhlíku – základnej látky nášho organizmu. Práve vďaka tomu Sanogel reaguje len z látkami nevlastnými organizmu – cudzorodými, škodlivými pre náš organizmus. Okrem silných detoxikačných vlastností pomáha Sanogel normalizovať vylučovanie žlče a pohyb stravy v črevách ale jeho hviezdna vlastnosť je zbavovanie organizmu kyslého ale aj zásaditého odpadu z tkanív. Organizmus dokáže v priebehu 10-12 dní stabilizovať ABR. A to základom pre znovu nastolenie celkovej termoregulácie, ktorá je zdrojom regeneračných schopností organizmu.

Doporučenie pri zvýšenej kyslosti organizmu.

Konzumujte potraviny z nižším obsahom kyselinotvorných látok

Neužívajte „šumivý „ vitamín C (kyselina askorbová). Pokúste sa doplňovať vitamíny viac v prírodnej forme.

Obohatiť stravu o všetky zelené rastliny – zásady.

Vývar z koreňovej zeleniny, ako základ polievok

Dodržovať pitný režim.

Pite čerstvé šťavy z koreňovej zeleniny.

Zvýšte pohybové aktivity.

Doporučenie pri zníženej kyslosti organizmu.

Konzumujte potraviny s vyšším obsahom kyselinotvorných látok (zrno, bôb, a strava bohatá na bielkoviny).

Jedzte stravu bohatú na vlákniny.

Užívajte 3x denne polievkovú lyžicu jablkového octu s medom.

Kyselinotvorné látky:

1. skupina: pasterizované mlieko (kravské), syry, vajcia, mäso, výrobky z mäsa…Ako zvlášť nevhodná je kombinácia mäsa a  mliečnych výrobkov v jednom jedle.

2.skupina: sacharidy – cukor, med (pozri receptár), čokoláda, ale aj škrob, strukoviny – bôb, fazuľa.

3.Skupina: alkohol, konzervačné látky, farbivá, dochucovadlá…